بانک اطلاعات بیمارستان های کشور

  

بیمارستان مرکز طبي کودکان تهران

نوع تخصص: اطفال

بیمارستان دولتی
  • سازمان متبوع: دانشگاه علوم پزشکی
  • استان: تهران ، شهرستان: تهران
  • منطقه (تهران): منطقه6
  • تلفن: 61475
  • فکس: 66929235
  • نشانی: انتهای بلوار کشاورز ، خیابان دکتر محمد قریب ، جنب بیمارستان امام خمینی(ره) ، پلاک ۶۲،مرکز طبی کودکان
  • وبسایت: سایت بیمارستان مرکز طبي کودکان تهران
تماس
  - بیمارستان دولتی

تاریخ ایجاد: 1393/08/24 آخرین ویرایش: 1393/09/01 بازدید: 4120

iconمعرفي بیمارستان مرکز طبي کودکان تهران

تاریخچه بیمارستان مرکز طبی کودکان

 ساخت بیمارستان مرکز طبی کودکان در سال ۱۳۳۷ توسط مرحوم دکتر حسن اهری پیشنهاد شد. ایشان فکر ساخت این مرکز را ره آورد سفری دانست که به همراه مرحوم دکتر محمد قریب بنیانگزار طب نوین اطفال ایران به شهر مونترال کانادا برای شرکت در نهمین کنگره بین المللی بیماریهای کودکان داشتند. در این سفر ایشان از بیمارستان های کودکان آن شهر و شهر تورنتو و چند مرکز علمی ویژه کودکان در آمریکا بازدید داشتند. از آنجائیکه بسیاری از آن مراکز توسط نیکوکاران با توان مالی متفاوت، حمایت می شد ایشان در تحقق این هدف بر روی کمک افراد و سازمانهای نیکوکار برنامه ریزی کرده و به عنوان اولین گام، اندوخته خود را در فروردین سال ۱۳۴۰ برای این منظور اهدا کرد. پس از آن با ارائه شواهد و آمار موجود در مورد مرگ و میر و شیوع بیماریهای کودکان به نیکوکاران، نظر آنها را جهت ساخت این مرکز جلب نمود.

همکاری دکتر فرهاد و دکتر قریب در تحقق این هدف نیز تأثیر بسزائی داشت اما از آنجائیکه این مبالغ نمی توانست پاسخگوی هزینه های ساخت و تجهیز این بیمارستان باشد به ناچار از سازمان های ملی و دولتی استمداد طلبیدند و سرانجام موضوع ساخت این مرکز در برنامه سوم دولت قرار گرفت و مسئولیت اجرای این طرح در دی ماه ۱۳۴۰ به خود دکتر اهری واگذار شد. ایشان در طراحی این بیمارستان از نقشه بیمارستانهای اطفال کانادا، آمریکا و سوئیس الگو گرفت و بالاخره در مهرماه سال ۱۳۴۲ عملیات ساختمانی بیمارستان آغاز شد.

در ساخت و تجهیز بیمارستان علاوه بر کمک خیرین، سازمان برنامه وقت، دانشگاه تهران و جمعیت شیر و خورشید ایران مشارکت داشتند و خرید تجهیزات خارجی بیمارستان با واسطه صلیب سرخ جهانی صورت گرفت و بدین ترتیب صرفه جویی قابل توجهی در صرف اعتبارات آن بعمل آمد. دکتر اهری همزمان با تصویب طرح ساخت این مرکز، جمعیتی را به نام جمعیت طرفداران مرکز طبی کودکان تشکیل داد که اولین جلسه این جمعیت در آذرماه ۱۳۴۰ تشکیل و در سال ۱۳۴۴ به ثبت رسید و دارای شخصیت حقوقی شد.

در  آبان ماه سال ۱۳۴۶ با جلب نظر مسئولین دانشگاه تهران و تصویب آئین نامه های مربوطه، اداره مرکز به جمعیت طرفداران مرکز طبی واگذار شد و جمعیت نیز مسئولیت آماده سازی و افتتاح مرکز را برعهده گرفت. سه ماه پس از این واقعه یعنی در ۲۸ اسفند ماه ۱۳۴۶ مصادف با عید سعید غدیر دو واحد درمانگاهی فیزیوتراپی و دندانپزشکی مرکز نیز افتتاح شد. بدنبال آن در اردیبهشت سال ۱۳۴۷درمانگاه بهداشت کودکان و در شهریور همان سال درمانگاه بیماری های کودکان و بخش یک بستری بیماران آماده گردید. سرانجام در پانزدهم آبانماه سال ۱۳۴۷ سایر بخش های بیمارستان آماده و بیمارستان رسما" افتتاح شد.

در ابتدا بیمارستان با بخش های عفونی، کلیه، خون، غدد، جراحی، اورژانس و درمانگاه های تخصصی شروع به کار کرد اما بتدریج با پیشرفت علم و تکمیل کادر علمی بیمارستان بخش هایی همچون گوارش، ایمونولوژی و آلرژی، قلب، نوزادان، روماتولوژی، اعصاب ، جراحی اعصاب، ارولوژی، ارتوپدی وسایر بخشهای فوق تخصصی و پاراکلینیک به آن اضافه شد.

در سال ۱۳۶۷ عملیات ساخت ساختمان شماره ۳ آغاز و در سال ۱۳۷۹ به اتمام رسید.

پروژه عظیم ساخت ساختمان شماره ۲ بیمارستان که امکان افزایش بخشها و تختهای بستری را فراهم می ساخت طی سالهای متمادی توسط رؤسای مختلف بیمارستان من جمله دکتر ربانی، دکتر میلانی و دکتر موحدی و مدیریت آقای مخبر پیگیری می شد که سرانجام طی سالهای ۱۳۹۰-۱۳۸۸ با همت دکتر ربانی و با مدیریت دکتر محمدپور و دکتر رضایی رسما افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

نوشته دکتر اهری بر روی یک جلد قرآن مجید در روز افتتاح بیمارستان

 

روز چهارشنبه دهم آبانماه سال ۱۳۷۴ شمسی (اول نوامبر 1967 میلادی) که مصادف با ۲۷ رجب ۱۳۸۷ قمری و عید بزرگ مبعث بود این قرآن را به مرکز طبی کودکان آوردم و به فضل خدای متعال و همکاری کارکنان این مرکز موفق به تکمیل وسایل و تجهیز شدیم و روز چهارشنبه پانزدهم آبانماه ۱۳۴۷ (6 نوامبر 1968 میلادی) که مصادف با شب میلاد حضرت قائم (۱۴ شعبان ۱۳۸۸ قمری) بود، مرکز طبی کودکان را افتتاح و از این جهت مورد پسند و رضایت خداوند گردید.

 اهری

  

 

iconمعرفی بخش های درمانی

بخش های بستری: عفوني -جراحي اطفال-فوق تخصصي غدد اطفال-اطفال كبد و گوارش-اطفال اعصاب-فوق تخصصي اطفال قلب-PICU-نوزادان-NICU-picuاورژانس-ICUداخلي-ايمونولوژي وآلرژي اطفال-اطفال-خون-قلب اطفال-اطفال كليه-جراحي كليه ومجاري اداري-داخلي روماتولوژي-روانپزشكي اطفال-ICUجراحي قلب اطفال-اورژانس-
بخش های ستاره دار: اتاق عمل-اورژانس تحت نظر-دياليز-تالاسمي-اورژانس-آنژيوگرافي-شيمي درماني-undefined
بخش های پاراکلینیک: آزمايشگاه پاتولوژي-آزمايشگاه باليني-آندوسكوپي-اكوكارديوگرافي-الكترميوگرافي-الكتروآنسفالوگرافي-خدمات تشخيصي طب هسته اي-داروخانه-راديولوژي-سونوگرافي-نوارعصبNCV-سي تي اسكن اسپيرال-بيوپسي كبد-بيوپسي ساير موارد-كولونوسكپي-مانومتري-PH-metry-اسكروتراپي-ديلاتاسيون-ساير-برونكوسكپي-تالاسمي-دياليز-يورودايناميك-سيستوسكپي-تست پوستي(آلرژي)-تنفسي آلرژي-IVIG-شيمي درماني-نوارگوش(abr)-الكتروكارديوگرافي-هولتر قلب-آنژيوگرافي-بيوپسي مغز استخوان-واكسيناسيون-سيستولو‍ژي
بخش های درمانگاهی: درمانگاه ارولوژي- درمانگاه فوق تخصصي ـ اطفال غدد -درمانگاه ارتوپدي اطفال-درمانگاه اطفال-درمانگاه اعصاب و روان ( روانپزشكي )-درمانگاه اورژانس-درمانگاه ايمونولوژي-درمانگاه بيماران تالاسمي-درمانگاه جراحي مغز و اعصاب-درمانگاه داخلي اعصاب ( نورولوژي )-درمانگاه عفوني-درمانگاه فوق تخصصي ـ اطفال كليه ( نفرولوژي )-درمانگاه فوق تخصصي ـ اطفال قلب-درمانگاه فوق تخصصي ـ اطفال گوارش -درمانگاه فوق تخصصي ـ اطفال نورولوژي-درمانگاه فوق تخصصي ـ اطفال نوزادان-درمانگاه فوق تخصصي ـ جراحي اطفال-درمانگاه فوق تخصصي ـ داخلي روماتولوژي-درمانگاه فوق تخصصي ـ داخلي هماتولوژي -درمانگاه فيزيوتراپي-درمانگاه گفتار درماني-پوست ومو-چشم-دندانپزشكي-دندانپزشكي كودكان استثنائي-ENT-واكسيناسيون-اب درماني-تغذيه-تست حافظه-درمانگاه ريه-جراحي قلب-جراحي فك وصورت-روان درماني فردي

iconخدمات ويژه

iconکادر درمانی

iconبیمه های طرف قرارداد